شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

رویدادهای مهم

چه کسی از درگیری نظامی در سودان سود می‌برد؟

درگیری نظامی کنونی وضعیت سودان را بی‌ثبات می‌کند و برنامه‌های روسیه برای ایجاد پایگاه نظامی در سواحل دریای سرخ را برای مدت نامحدودی به حالت تعلیق درمی‌آورد. می‌توان تصور کرد که اگر «البرهان» پیروز شود از روسیه خواسته ‌شود که بیرون برود.

برچسب ها ( تگ): 

آیا بریکس می‌تواند بر صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی پیروز شود؟

ظهور جنوب جهانی

چه کسی فکر می کرد که بریکس می تواند به رقیب بالقوه کشورهای G۷، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول تبدیل شود؟ اما این امکان که زمانی دور می نمود، اکنون چشم اندازهای واقعی دارد که می تواند تعادل سیاسی سیاست جهانی را تغییر دهد.

بریکس مخفف برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. ظاهراً توسط اقتصاددان ارشد گلدمن ساکس در سال ۲۰۰۱ به عنوان اشاره ای به اقتصادهای نوظهور جهان ابداع شد. در ابتدا به عنوان BRIC شناخته می شد و بعداً هنگامی که در سال ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی نیز به طور رسمی به این گروه پیوست، "S" به آن اضافه شد.

جاسوسی در جزیره «آفرودیت»

شمار کمی از گردشگران روس که به استراحت در قبرس عادت کرده‌اند می‌دانند که در جزیره "آفرودیت" پایگاه‌های نظامی بزرگ بریتانیا مستقر هستند. کمتر کسی از آنها می‌دانند که در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر «دکلیا» یکی از بزرگترین مراکز جاسوسی الکترونیکی کشورهای ناتو در اروپا قرار دارد. آنطورکه روزنامه ایتالیایی " Giornale "، گزارش می‌دهد سخن در مورد تاسیسات مخفی شهرک" آگیوس نیکولائوس  "، وابسته به ستاد ارتباطات دولتی بریتانیا(سازمان اطلاعاتی و امنیت با هدف شنود الکترونیک و تضمین اطلاعات به نیروهای مسلح بریتانیا و دولت بریتانیا است مترجم) است.

برچسب ها ( تگ): 

پیامد‌های ژئواستراتژیک و گسترده جنگ «دولت پنهان» سودان

با توجه به منافع مهمی ‌که مصر، اتیوپی، روسیه، امارات متحده عربی، و ایالات متحده در سودان دارند، بدیهی است که این مناقشه اخیر در آفریقا در صورت ادامه، و به‌ویژه اگر جنگ «دولت پنهان» آن به جنگی داخلی تبدیل شود، واقعاً می‌تواند پیامدهای گسترده‌ای داشته باشد. در چنین حالتی، جنگ داخلی، این کشور ژئواستراتژیک می‌تواند ناگهان به موضوع رقابت شدید در جنگ سرد جدید تبدیل شود، که با خود فرآیندهای غیرقابل کنترلی را تسریع کند و به بی‌ثباتی تمام آفریقا منجر ‌شود. بنابراین همه ذینفعان مسئول باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این اتفاق انجام دهند.

داگ کیسی: هر بانک تجاری مدرن دیر یا زود شکست خواهد خورد

ورشکستگی سه بانک آمریکایی (بانک سیلیکون ولی، بانک سیگنِچر و بانک سیلورگیت) و بانک سوئیسی نزدیک به ورشکستگی، کردیت سوئیس، همه را به فکر آینده سیستم بانکی انداخته است. اکثر کارشناسان، بحران بانکی و فروپاشی بخش قابل توجهی از موسسات اعتباری را پیش‌بینی می‌کنند.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.