شماره ۱۸۷ ـ ۱۹ مرداد ۱۳۹۹

رویدادهای مهم

واکسن‌ها و بنیاد گیتس

مدافعان جهانی سلامت همگانی در سراسر دنیا گیتس را متهم می‌کنند که سازمان بهداشت جهانی را از پروژه‌هایی‌ که ثابت شده است بیماری‌های عفونی را مهار می‌کنند، یعنی آب پاک، بهداشت عمومی، تغذیه و توسعه اقتصادی، منحرف می‌کند. بنیاد گیتس تنها حدود ۶۵۰ میلیون دلار از ۵میلیارد دلار بودجه این سازمان را برای چنین انحرافی هزینه می‌کند. آنها می‌گویند او منابع سازمان را در خدمت اعتقادات شخصی خود مبنی بر بهداشت خوب از یک سرنگ می‌آید، به کار می‌گیرد....

خانه فتیحه

موی بافته بریده‌ای که محکم و باریک بافته شده در دستان یک زن سودانی است. در حالیکه با او حرف می‌زنم انگشتانش با آن بازی می‌کنند همانگونه که مردی با تسبیح‌اش بازی می‌کند. این باقیمانده نامشروعی، یادآور همسری ناشناس در میدان شنی بیرون از خانه است، از زمان جنگ‌هایی که سربازان به زنان دست درازی می‌کردند و با حرکت سریع جنجرشان موهای بافته آنها را می‌بریدند.

برچسب ها ( تگ): 

در راه مایه‌کوبی همگانی جمعیت جهان

چند میلیاردر آمریکایی و گروهی از دانشمندان برای ایجاد «طرح منهتن کووید ـ ١٩» تشریک مساعی نمودند. وال استریت ژونال این را ابتکار فصیح نامید و با طمطراق اعلام کرد. هدف رسمی این پروژه کمک به دولت ترامپ برای کنترل شیوع ویروس کرونا اعلام شد. اما اهداف غیررسمی نیز وجود دارد.

برچسب ها ( تگ): 

پاسخی به حقیقت‌ستیزان سودایی یا ریایی

در روزهای اخیر که ناتوانی بزرگترین قدرت اقتصادی نظامی دنیا یعنی امریکا در مبارزه با بیماری واگیردار کوويد-۱۹ و کاستن از تلفات انسانی، همچون طشتی بزرگ با صدایی مهیب از بام به زمین افتاده است، چهره بی‌بزک همفکران وطنی اقتصاد و سیاست امریکا نیز خود را آشکار کرد.

برچسب ها ( تگ): 

ویروس کرونا؛ امپراتور لُخت است​

نتیجه مثبت بحران اخیر این است که پوشش مزورانه‌ای که در مورد نقش واقعی آمریکا در نظم جهانی و ابهام‌افکنی درباره ماهیت حقیقی سرمایه‌داری وجود داشت، در حال از بین‌رفتن است.
 
 

شکست سیستماتیک نظم سرمایه‌داری در شرایط فراگیری ویروس کرونا سبب شده تا این موضوع به‌شکلی روزافزون روشن شود که «نابرابری شدید ثروت» از ویژگی‌های بنیادین سرمایه‌داری است.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.