۲۱ خرداد ۱۴۰۰

خاورمیانه

خروج نظامیان غرب از افغانستان

خروج ارتش آلمان از افغانستان همراه با اقدامات شدید حفاظتی و اختلافات جدّی با آمریکا آغاز گشته، اولین فعالیت بزرگ ارتش آلمان در خارج از اروپا با شکست کامل مواجه گشته است. در حالیکه سربازان آلمان در پایان سال ۲۰۰۱ با اهدافی بلند‌پروازانه («صلح» و «حقوق بشر») به آنجا ارسال گشتند، اکنون از کشوری که گرفتار فقر شدید، مبتلا به خشونت و غرق در جنگ داخلی است به میهن خویش باز می‌گردند.

برچسب ها ( تگ): 

چرا اسرائیل به «ناتوی عربی»ِ پنتاگون می‌پیوندد

این امر منافع امنیتی ایالات متحده در منطقه را در راستای منافع مشابه اسرائیل قرار می‌دهد، البته به حساب همسایگان عربِ آن؛ با همکاری آشکار یا ناآشکارِ بسیاری از کشورهای عَرَبی، به تلاش‌های مداوم اسرائیل برای سرکوب آرزوهای ملی فلسطینیان کمک خواهد کرد؛ تنش‌های سیاسی در درون بلوک کشورهای عربی را تشدید کرده، به تضعیف بیشتر آن می‌انجامد؛ و، به ایجاد فشار بر کشورهای عربی خودسر کمک می‌کند تا به اجماع گسترده‌تر علیه دشمن عمدۀ منطقه‌ای اسرائیل یعنی ایران بپیوندند.

برچسب ها ( تگ): 

سفیر روسیه در اسرائیل: مشکل منطقه، فعالیت‌های ایران نیست

بنابر اظهارات آناتولی ویکتروف سفیر فدراسیون روسیه در اسرائیل، اسرائیل بیشتر از ایران موجب بی‌ثباتی در منطقه است. او گفت: «اسرائیل به حزب‌الله حمله می‌کند، ولی حزب‌الله به اسرائیل حمله نمی‌کند.» وزارت خارجه اسرائیل ویکتروف را به‌دلیل این اظهارات به وزارت امور خارجه دعوت کرده است.

انتقال قدرت در آمریکا: حوادث غیر‌منتظره در خاورمیانه

از اینجاست که وهابیسم و صیهونیسم با هم کنار می‌آیند. رویدادهای اخیر نشان دهنده آنست که بازیگران وابسته و کلیدی ایالات متحده آمریکا در منطقه بهم نزدیک شده و بدنبال متحدین تازه ای نیز می‌باشند. این ائتلاف علیه قدرت منطقه‌ای، ایران، برآن است تا در سال‌های آتی نقشه ژئو‌پولیتیک خاورمیانه را با خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از منطقه از نو بازسازی نماید.
 

 

 

مارش نئو‌عثمانیسم؛ ترکیه فضای حیاتی خود را گسترش می‌دهد

نئوامپریالیسم ترکیه دارای سایه روشن‌های اسلامی ‌است (تصمیم اردوغان مبنی بر تبدیل موزه کلیسای «ایا صوفیه» به مسجد بسیار نمادین است). سنت‌های نئوعثمانیسم به جزیی از ژئوپلیتیک ترکیه تبدیل شده‌اند. فعالیت‌های گسترده، از‌جمله نظامی ‌در آن واحد در چندین جهت انجام می‌گیرند. در اینجا حداقل دو پرسش  مطرح می‌شود. برنامه‌های «سلطانی»، اردوغان را تا چه اندازه از لحاظ مادی تقویت کرده‌اند، آیا این کشور زیر فشار این برنامه‌ها از رمق نمی‌افتد؟ و با ترکیه‌ای که  در عرصه بین‌المللی چنین رفتار می‌کند، چه باید کرد؟
 

 

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.