شماره ۱۹۱ ـ ۲۰ آبان ۱۳۹۹

خاورمیانه

۲ تحلیل درباره انفجار بندر بیروت

این رویداد شمشیری دولبه برای حزب‌الله است که هم می‌تواند تهدید و هم فرصت باشد؛ اگر این تشکیلات بتواند با کمک جریان ۸ مارس و کشورهای متحدش، بسیج نیرو کرده و در جهت مرتفع نمودن مشکلات حادث شده اخیر برای ملت لبنان، دولت فعلی را از این چالش موفق بیرون آورد، موقعیتش بیش از پیش تقویت می‌شود و در غیر اینصورت احتمالاً وضعیت سیاسی پیچیده‌ای در انتظارش خواهد بود / در ابتدا اکثر گزارش‌ها در مورد انفجار بندر بیروت مبنی بر آن بود که این انفجار به‌صورت غیرعمدی بوده اما روز‌به‌روز نظریه توطئه در حال تقویت است و سفر اخیر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به بیروت این نظریه را بیش

پیرامون توافق‌نامه آمریکا و طالبان

این توافق‌نامه نه تنها آورنده صلح نخواهدبود بلکه معادله صلح در کشور را پیچیده‌تر می‌سازد. باید بپذیریم هرآنچه آمریکا در این مورد انجام می‌دهد برای منفعت خودش است و اتفاقاً منفعت خودش در تداوم درگیری‌های حساب شده و محدود (طوریکه در این دودهه بوده است) می‌باشد. با این توافق‌نامه دور دیگری از خونریزی‌ها در افغانستان با پیچیدگی بیشتر وارد میدان خواهد شد. در این عرصه رهبری رسمی ‌طالبان خدمات بزرگی به‌طور غیرمستقیم برای آمریکا انجام داده‌اند و این توافق‌نامه در امتداد این خدمت به ارباب ماورابحار است که وارد صحنه سیاست می‌شود.
 
 

چرا الگوی مهار جنگ سرد در خاورمیانه عمل نمی‌کند

برخلاف ادعای گرین، قدرت و منافع در این منطقه به‌طور منظم در هلال شیعه به رهبری ایران و در مقابل اتحاد اسرائیل و برخی کشورهای عربی سنی ساماندهی نمی‌شود. نقاشی چنین تصویری تا حدی یک عادت آمریکایی برای تقسیم جهان به افراد خوب و بد و تا حدودی آرزو در بین کسانی است که می‌خواهند همه بیماری‌های منطقه را به ایران نسبت دهند.
 
 

ترامپ، عراق را مستعمره خود می‌خواهد

مقامات عراقی از سقوط اقتصادی می‌ترسند. اگر واشنگتن تحریم‌ها از‌جمله مسدود‌سازی دسترسی به حساب این کشور در ایالات متحده  را اعمال کند اقتصاد عراق فرو می‌پاشد. درآمدهای نفتی عراق که تامین‌کننده ۹۰٪ از بودجه این کشور است در این حساب نگهداری می‌شود.
به همین دلیل دفتر نخست‌وزیری عراق در جریان یک تماس تلفنی از واشنگتن آگاه شده است که اگر بر خروج نیروهای آمریکایی پافشاری کنند، ایالات متحده، حساب آن‌ها نزد خزانه‌داری آمریکا را مسدود خواهد کرد.

 
 

«معامله قرن» آمریکایی، فتیله انفجاری خاورمیانه

فلسطین در تلاطم است. هزاران نفر به اعتراض برخاسته‌اند، پرچم ­های آمریکا و تصاویر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات متحده را آتش می ­زنند.
شرکت‌کنندگان اعتراضات شعار می­ دهند: «ترامپ فلسطین مال تو نیست که آن را بفروشی!» محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرد: «بیت­ المقدس فروشی نیست!» عباس تصریح کرد، که نه با شرکت تنها واشنگتن، بلکه، به شرط مشارکت همه اعضای گروه «چهارگانه» خاورمیانه (روسیه، ایالات متحده آمریکا، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا) آماده است راجع به موضوع حل‌و‌فصل مسائل خاورمیانه با اسرائیل مذاکره کند.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.