شماره ۲۱۲ ــ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

خاورمیانه

اسرائیل مسئول اصلی ناآرامی‌ها و جنگ در منطقه است

بی‌ثبات‌سازی افغانستان به‌معنی مشکلاتی برای کشورهای همسایه است ... پیامدهایی که می‌تواند برای منطقه در پیش باشد، باید آنرا به حساب محاسبات عمدی ایالات متحده گذاشت. افغانستان بی‌ثبات و اسلام‌گرا سال‌ها دو رقیب اصلی ایالات متحده، روسیه و چین را مشغول خواهد کرد. علاوه بر این، پروژه چینی «جاده ابریشم جدید» ممکن است مختل شود. در همین حال، نیروهای آمریکایی مانند متحدان خود در حال حرکت به جبهه جدیدی در دریای جنوبی چین هستند.

«کشتی‌ربایی» در خلیج عمان پایان یافت

یک مقام انگلیسی ابتدا هشدار داده بود که یک کشتی در خلیج فارس ربوده شده است. روزنامه‌های انگلیسی از ایران به‌عنوان مقصر نام بردند. پس از اعتراضات شدید تهران، مقامات ناگهان و بدون ارایه جزئیاتی گزارش دادند که این حادثه به پایان رسیده است.

حمله به نفتکش‌های اسرائیلی، پیآمد حملات هوایی به سوریه

روسیه در حال توسعه یک استراتژی برای حفاظت کارآمدتر از حاکمیت سوریه است. ایالات متحده از منطقه خارج می‌شود و می‌خواهد بیشتر بر «مهار چین» تمرکز کند. تحولات جدید ژئوپلیتیکی نشان می‌دهد که چارچوب جاه طلبی‌های سیاست خارجی اسرائیل در خاورمیانه تنگ تر می‌شود.

ضرورت تغییر گفتمان لیبرالی در مورد حماس 

ساده‌ترین ترفند سیاسی غرب برای شیطان‌نمایی حماس در میان سایر گروه‌های فلسطینی، ترسیم آن به‌عنوان گروهی خشک‌اندیش، با مذهب افراطی است که برای رسیدن به اهداف خود و با نفرت دیوانه‌وار به یهودیان، حاضر به انجام هرگونه کشتار و ویرانی است. 

برچسب ها ( تگ): 

جنایات صهیونیست‌ها و موضع‌گیریِ «متوازن» چپ‌نمایان

در مقابلِ اعتراضات و خشمِ افکار عمومی جهان، بودند نیروها و جریاناتی که به حمایت از صهیونیست‌ها پرداختند. در میان نیرو‌های اپوزیسیونِ راست‌گرای جمهوری اسلامی، طیف گسترد‌ه‌ای از سلطنت‌طلبان، پان‌ایرانیست‌ها و بعضی از نیرو‌های قوم‌گرا، آشکارا به هواداری از اسرائیل دست زدند و حتی تصاویر خود را با پرچم‌های اسرائیل در فضای مجازی منتشر کردند. در کنار این خاکسترنشینان سیاسی، بعضی از مدعیان چپ‌گرایی نیز با اتخاذ مواضع دوپهلو و مبهم عملاً به دفاعِ شرم‌گینانه از جنایات رژیم نژادپرست اسرائیل برخاستند. 

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.