شماره ۲۶۱ ــ یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱

امپریالیسم

مأموران سیا و شرکا در اوکراین وول می‌خورند

نیویورک تایمز گزارش می‌دهد که اوکراین پر از نیروهای ویژه و جاسوسان سازمان سیا و سایر متّحدان ایالات متّحده است. این گزارش در تضاد با گزارش‌های پیشین است که گفته می‌شد نهادهای امنیتی ایالات متّحده در کسب اطلاعاتی که منعکس‌کنندۀ وضعیّت واقعی در اوکراین باشد، با مشکل مواجه‌اند.
اگر این گزارش صحّت داشته باشد آخرین میخ بر تابوت ادعایی است که گویا جنگ اوکراین، جنگ نیایتی آمریکا نیست.

برچسب ها ( تگ): 

ناتو: از نگهبان اروپا تا سگ مهاجم آمریکا

ناتو از یک اتحاد دفاعی ظاهری، به یک متجاوز تبدیل گردیده که برای اجرای «قوانین» دیکته شده توسط ایالات متحده طراحی شده است. جامعه جهانی بهتر است این جانور را روی تل ویرانه‌های تاریخ بیاندازد.

اندر فواید گفت‌وگو با اجداد

پدربزرگ صدراعظم آلمان، «اولاف شولتز»، که نامش «فریتز فون شولتز» بود و جسورانه در صفوف ارتش نازی در خاک اتحاد جماهیر شوروی جنگید، به درجه بریگادفورر (سرلشکر) اس اس رسید و به پیروزی سلاح‌های آلمانی بر بربرهای شرق ــ بلشویک‌ها، اعتقاد راسخ داشت. ما نمی‌خواهیم حدس بزنیم در سایه کدام مکانیسم‌های وراثتی این باور به نوه وی «اولاف» منتقل شده است، زیرا در ژوئیه ۱۹۴۴ «فون شولتز» در نبردهای نزدیک «ناروا» تکه‌ای از گلوله بلشویکی بر سرش اصابت کرد و روز بعد بدون اینکه منتظر تحقق آرزویش باشد، مُرد.

برچسب ها ( تگ): 

آیا آمریکا/ناتو برای قحطی «جنوب جهان» * فشار می‌آورد؟

احتمال مرگ تعداد بسیار بیشتری از مردم دنیا در اثر قحطی و مشکلات اقتصادی نسبت به آنانی که در میدان نبرد اوکراین می‌میرند وجود دارد. بنابراین، این پرسشی مقتضی است که آیا آنچه که به‌نظر می‌رسد جنگ نیابتی اوکراین است، در واقع بخشی از یک استراتژی بزرگ‌تر برای تمرکز هرچه بیشتر کنترل ایالات متحده بر تجارت و پرداخت‌های بین‌المللی نمی‌باشد؟ ما شاهد تفوق یافتن معاملات و تراکنش‌های مالی با دلار به‌مثابه یک سلاح مالی، توسط آمریکا، بر «(سرزمین‌های) جنوب جهان» و همچنین بر اروپای غربی هستیم. بدون اعتبار دلاری از سوی ایالات متحده و صندوق بین‌المللی پول به‌مثابه شرکت تابعه آن، کشورها چگونه می‌توانند از نظر اقتصادی سرپا باقی بمانند؟ ایالات متحده با چه شدت عکس‌العمل نشان خواهد داد اگر آنها بخواهند به اقتصاد بدون دلار روی آورند و از مدار اقتصادی ایالات متحده خارج شوند؟

طرح‌های آمریکا برای ترور و جنگ علیه ونزوئلا

دولت ترامپ با تشدید تحریم‌های دولت اوباما، ریسمانِ دور گلویِ اقتصاد ونزوئلا را تنگ‌تر کرد. شرکت‌هایی که تحریم‌های اقتصادی را نقض می‌کردند ممکن بود بسته شوند، جریمۀ مالی شوند، یا مدیران آن‌ها به زندان‌های طولانی‌مدت محکوم شوند. نتیجۀ این تحریم‌ها فروپاشی اقتصاد ونزوئلا و کمبود شدید کالاها بود. گزارشگر ویژۀ سازمان ملل پس از دیدار از ونزوئلا، اقدام ترامپ را به محاصره‌های قرون وسطی تشبیه کرد و تخمین زد که ۱۰۰‌هزار نفر از مردم ونزوئلا به دلیل عواقب تحریم‌ها کشته شده‌اند. وی به سازمان ملل توصیه کرد به اتهام جنایت علیه بشریت، علیه ایالات متّحدۀ آمریکا طرح دعوا نماید.

برچسب ها ( تگ): 

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.