شماره ۲۸۷ ــ یکشنبه ۲۸ اسفند ۱۴۰۱

درجنبش چپ و کمونیستی

از همه کشورها برای پیوستن به ابتکار امنیت جهانی استقبال می‌شود

«توسعه چین را نمی‌توان از یک محیط بین‌المللی باثبات جدا کرد. به همین ترتیب، بدون امنیت چین، امنیت جهانی وجود نخواهد داشت».  چین تنها کشوری در جهان است که در قانون اساسی خود متعهد شده است که «در مسیر توسعه صلح‌آمیز حرکت کند». معجزه توسعه چین در دهه‌های اخیر تا حد زیادی نتیجه بهره‌مندی از یک محیط صلح‌آمیز بوده است. عشق به صلح عمیقاً در فرهنگ سنتی چین ریشه دوانده است و از همین رو می‌توان مطمئن بود که ابتکار امنیت جهانی (GSI) به‌طور تصادفی توسط چین پیشنهاد نشده است.

درس استالینگراد به اشغالگران برای همه دوران

ارتش سرخ سال ۱۹۴۳ که سال تحولی بنیادی در جریان جنگ کبیر میهنی و کل جنگ جهانی دوم بود، با عزم و اراده‌ای بالا عملیات خود را آغاز کرد. ستاد فرماندهی عالی عملیات «حلقه» را برنامه‌ریزی کرد که در جریان آن نیروهای جبهه «دون»، سرلشگر «ک. ک. روکوسفسکی» (از ۱۵ ژانویه ۱۹۴۳ ــ سپهبد) قرار شد گروه‌بندی دشمن را که در منطقه استالینگراد در منگنه قرار داده بود، متلاشی و نابود کند. تا ۱۰ ژانویه، تمام عملیات تدارکی انجام شده بودند. برای اجتناب از خونریزی‌های بیهوده و بی‌مورد، پیش از آغاز عملیات، نماینده ستاد فرماندهی عالی سپهبد توپخانه «ن. ن. ورونوف» و فرمانده جبهه «دون»، ژنرال «ک. ک. روکوسفسکی» به فرماندهی ارتش ششم آلمان که در محاصره قرار گرفته بود، اولتیماتوم دادند و از آنها خواستند که داوطلبانه اسلحه خود را زمین بگذارند.

برچسب ها ( تگ): 

جشن ۱۰۰‌مین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی در تالار فرهنگی مینسک

دبیراول حزب کمونیست بلاروس گفت اطمینان دارم  که در سال‌های آینده، اتحاد بین کشورها تشدید خواهد شد. جهان دیگر نمی‌تواند تک قطبی باقی بماند. ایالات متحده در حال از دست دادن نفوذ خود بر فرآیندهای جهانی است، هرچند مدت‌ها است آنرا را از دست داده است. امروز تأثیرگذاران دیگری نقش سیاست جهانی را ایفاء می‌کنند، چین، روسیه، هند، ویتنام …. ما نیاز به روابط نزدیک و همکاری مشترک با جمهوری‌های سابق اتحاد جماهیر شوروی در همه جهات و همگرایی را داریم.

برچسب ها ( تگ): 

در مورد مسائل اقتصاد چین و چشم‌انداز‌های سال ۲۰۲۳

اقتصاددانان چینی معتقدند که اقدامات اتخاذ شده باید در سال ۲۰۲۳ آهنگ رشد اقتصادی چین را به نمودار رشد سالانه تولید ناخالص داخلی ۵ تا ۶ درصد برگرداند. در «دویچه بانک» چین رشد تولید ناخالص داخلی چین را از ۳ درصد پیشنهاد شده در سال ۲۰۲۲ به ۴/۵ درصد در سال ۲۰۲۳ پیش‌بینی می‌کنند که نزدیک به نمودار تعیین‌شده در چین است. به‌طور قابل ملاحظه‌ای از اواسط سال ۲۰۲۳ زمانی که کاملاً نتایج کاهش اساسی محدودیت‌های به‌عمل آورده شده ضدِ کووید به‌طور کامل ظاهر شوند از سرگیری رشد اقتصادی پیش‌بینی خواهد شد.

برچسب ها ( تگ): 

جهان در مسیر نظمی‌ عادلانه‌تر و دموکراتیک‌تر به پیش می‌رود

ارزیابی ما از ماهیت جنگ در اوکراین هرچه باشد، نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم که نتیجه آن مسیر آینده کل بشریت را تعیین خواهد کرد. اگر ناتو در غیاب فاجعۀ هسته‌ای موفق به شکست روسیه در اوکراین شود، باید انتظار داشت که اروپا به‌عنوان یک قدرت اقتصادی بزرگ و رقیب توسط ایالات متحده از بین برود. محاصره نظامی‌ کامل روسیه توسط ناتو و تشدید تلاش‌ها برای تغییر رژیم و تجزیه فدراسیون روسیه؛ تشدید جنگ اقتصادی و تهدیدات نظامی‌ علیه چین؛ تسریع تلاش‌ها برای تغییر رژیم در کشورهایی مانند کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه، و معکوس کردن کامل همه دستاوردهای اجتماعی در آمریکای لاتین و دریای کارائیب؛ تغییر کامل توازن قوا در خاورمیانه به نفع اسرائیل و سایر متحدان ایالات متحده، و تقسیم احتمالی سوریه، ایران و سایر کشورهای مقاومت در منطقه، تنها چند مورد از عواقب شکست روسیه در این جنگ است. در آفریقا ما شاهد سلطۀ بی‌مانع و استعمار مجدد کشور‌ها خواهیم بود. این چیزی نیست جز اجرای جهانی «پروژه قرن جدید آمریکا» نئومحافظه‌کاران ایالات متحده و «سلطۀ همه‌جانبه» بر جهان توسط امپریالیسم ایالات متحده.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.