شماره ۲۱۲ ــ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

بی‌ثبات‌سازی افغانستان به‌معنی مشکلاتی برای کشورهای همسایه است ... پیامدهایی که می‌تواند برای منطقه در پیش باشد، باید آنرا به حساب محاسبات عمدی ایالات متحده گذاشت. افغانستان بی‌ثبات و اسلام‌گرا سال‌ها دو رقیب اصلی ایالات متحده، روسیه و چین را مشغول خواهد کرد. علاوه بر این، پروژه چینی «جاده ابریشم جدید» ممکن است مختل شود. در همین حال، نیروهای آمریکایی مانند متحدان خود در حال حرکت به جبهه جدیدی در دریای جنوبی چین هستند.

حدود ۱۳‌هزار دانشمند در آمریکا و خارج از آن برای ایجاد ویروس‌های جدید میکروب‌های ضربتی و قاتل و مقاوم در برابر واکسن‌ها مشغول هستند.

یک مقام انگلیسی ابتدا هشدار داده بود که یک کشتی در خلیج فارس ربوده شده است. روزنامه‌های انگلیسی از ایران به‌عنوان مقصر نام بردند. پس از اعتراضات شدید تهران، مقامات ناگهان و بدون ارایه جزئیاتی گزارش دادند که این حادثه به پایان رسیده است.

مسالۀ مهم میزان آمادگی رامسفلد و یارانش به گمراه کردن مردم آمریکا در مورد مسائلی بود که نهایتاً به بهای جان هزاران سرباز زن و مرد آمریکایی تمام شد. آنها با دروغ‌هایشان موجب کشتار صدها‌هزار عراقی و تبدیل عراق به کشوری مخروبه شدند، و کشوری را که ادعای خدمت به آن را داشتند به ورشکستگی مالی و روحی کشاندند.

روسیه در حال توسعه یک استراتژی برای حفاظت کارآمدتر از حاکمیت سوریه است. ایالات متحده از منطقه خارج می‌شود و می‌خواهد بیشتر بر «مهار چین» تمرکز کند. تحولات جدید ژئوپلیتیکی نشان می‌دهد که چارچوب جاه طلبی‌های سیاست خارجی اسرائیل در خاورمیانه تنگ تر می‌شود.

ساده‌ترین ترفند سیاسی غرب برای شیطان‌نمایی حماس در میان سایر گروه‌های فلسطینی، ترسیم آن به‌عنوان گروهی خشک‌اندیش، با مذهب افراطی است که برای رسیدن به اهداف خود و با نفرت دیوانه‌وار به یهودیان، حاضر به انجام هرگونه کشتار و ویرانی است. 

کمپین رسانه‌های اجتماعی هشتگ «کوبا را نجات دهید» SOSCuba تنها یک هفته قبل از راهپیمایی‌ها آغاز شد. اولین توئیت‌ها از یک حساب در اسپانیا (با بیش از هزار توییت در چند روز و بازتوئیت‌های خودکار) آغاز و سپس توسط ربات‌های دیگر پشتیبانی شد و به تازگی حساب‌هایی نیز ایجاد شده است. این توئیت‌ها همزمان شده است با افزایش پاندمی ‌کوید COVID-۱۹ در کوبا، اگرچه این آمار (حدود ۴۰ مرگ در روز) حتی از میزان مرگ‌و‌میر فعلی ایالات متحده نیز بسیار کمتر است.

سازمان پیمان امنیت جمعی به این نکته اشاره کرد که به‌طور مستقیم در تاجیکستان یک گروه عملیاتی از ستاد مشترک سازمان پیمان امنیت جمعی که در حال برنامه‌ریزی برای پاسخگویی به تمام تهدیدات احتمالی از سوی افغانستان است، فعالیت می‌کند.

در مقابلِ اعتراضات و خشمِ افکار عمومی جهان، بودند نیروها و جریاناتی که به حمایت از صهیونیست‌ها پرداختند. در میان نیرو‌های اپوزیسیونِ راست‌گرای جمهوری اسلامی، طیف گسترد‌ه‌ای از سلطنت‌طلبان، پان‌ایرانیست‌ها و بعضی از نیرو‌های قوم‌گرا، آشکارا به هواداری از اسرائیل دست زدند و حتی تصاویر خود را با پرچم‌های اسرائیل در فضای مجازی منتشر کردند. در کنار این خاکسترنشینان سیاسی، بعضی از مدعیان چپ‌گرایی نیز با اتخاذ مواضع دوپهلو و مبهم عملاً به دفاعِ شرم‌گینانه از جنایات رژیم نژادپرست اسرائیل برخاستند. 

نزدیک به ۲۱ سال است از تعهد شرکت‌های شکلات‌سازی درباره‌ عدم سوءاستفاده از کودکان کار در چرخه تولید شکلات می‌گذرد ولی تحقیقات جدید نشان می‌دهد کودکان کار همچنان در چرخه صنعت تولید شکلات حضور دارند و شرایط آن‌ها به‌هیچوجه مساعد نیست.

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.