شماره ۲۹۱ ــ دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

سیاسی

انتقام، پاسخ اعتراض نیست

اعدام محسن شکاری تنها دوماه و نیم بازداشت و بعد از محاکمه عجولانه‌ای که در آن برخی از ضوابط اساسی حفظ حقوق متهمان در جمهوری اسلامی رعایت نشده ــ آیا خودداری دوربین‌های صدا و سیما از نشان دادن چهره محسن شکاری به هنگام محاکمه، انعکاس همین معنی نیست؟ ــ و همچنین طرز برخورد با مأموران دولتی خاطی در حادثه خونین ۸ مهر ماه شهر زاهدان که به گفته استاندار سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با خبرنگاران ايرنا در روز ۱۹ آذر، بالغ بر ۳۵ کشته داشته که بعضاً بی‌گناه بودند و مجازات ملاطفت‌جویانه و تحبیب‌آمیز ماموران خاطی در آن حادثه که در هیچ دادگاهی محاکمه نشده‌اند، نشانه‌های گرایشی است که می‌کوشد چالش‌های عمیق‌شوندۀ کنونی کشور را به همان طریقی که پیدا شده‌اند ــ به‌روش‌های غیرقانونی و در نهایت شبه‌قانونی ــ مهار کند.

رقابت ایران و عربستان به پاکستان کشیده می‌شود

در نزدیکی شهر بندری گوادر پاکستان، در حدود ۱۶۹ کیلومتری شرق بندر چابهار ایران در استان سیستان و بلوچستان غربی یک پالایشگاه ۱۰ میلیارد دلاری آرامکو عربستان در حال ساخت است . اگرچه برخی رویدادهای ژئوپلیتیکی اخیر چشم‌انداز ابتکار سرمایه‌گذاری عربستان سعودی را در مرزهای رقیب سرسخت خود ایران ــ که ریاض با آن در چندین جنگ نیابتی منطقه‌ای درگیر است ــ تضعیف کرده است، امّا مقامات و سیاستمداران پاکستانی نسبت به پیشبرد کار از سوی سعودی‌ها کاملاً خوش‌بین هستند.

ایران در آستانه دستیابی به امکان فلج کردن زیرساخت‌های اسرائیل

دولِف ادعا می‌کند که هکرهای ایرانی به‌شدت در تلاش هستند تا توانایی‌های خود را برای نفوذ به زیرساخت‌های حیاتی در اسرائیل ارتقا دهند تا با توانایی‌های سایبری ایالات متحده، روسیه و چین برابری کنند. او می‌افزاید که ایران «بیش از همیشه» به شکستن پیوند ارتباطی بین پهپادهای اسرائیلی و آمریکایی نزدیک‌تر است و آنها را در برابر هک آسیب‌پذیر می‌کند.

ایران در چهارراه تاریخ

تا زمانی که تحریم‌های آمریکا پابرجاست، بعید به‌نظر می‌رسد شرکت‌های اروپایی حتی تا اندازه‌ای با ایران معامله کنند. حداقل، این تجربه حتی پس از امضای قرارداد ۲۰۱۵ وجود داشت. امروز، همبستگی فراآتلانتیک بسیار قوی‌تر از هفت سال پیش است و اروپایی‌ها به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند گارد ریل‌هایی را که ایالات متحده قرار داده است کنار بگذارند.

حاشیه‌های استعفای وزیر کار

مسأله‌ اصلی، مطالبات قانونی و برحقِ کارگران است؛ جزئیات آنچه پشت درهای بسته‌ هیأت دولت می‌گذرد، نه مشخص است و نه اهمیت چندانی دارد؛ وقتی پانزدهم خرداد وزیر کار اعلام کرد افزایش حقوق بازنشستگانُ میانه‌بگیر ده درصد است، جامعه‌ هدف فارغ از ترکیب موافقان و مخالفان این تصمیم در دولت، صرفاً به معیشت خود اندیشند و صرفاً به ناچیز بودن افزایش دستمزد در مقابل تورم سرسام‌آورِ اخیر اعتراض کردند. امروز هم کارگران به آنچه می‌اندیشند، صرفاً معیشت است؛ دستمزد عادلانه، شایسته و مطابق با سبد هزینه‌های زندگی، حق مسلمِ کارگران شاغل و بازنشسته است.

صفحه‌ها

تازه‌ها در کتابخانه مهر

هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
هوشنگ ابتهاج (ه. ا. سایه)
حسن قزلچی
Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.