شماره ۲۱۲ ــ ۱۵ شهریور ۱۴۰۰

اقتصادی

قیمت بالای ارز عواقب سنگین سیاسی و اجتماعی دارد

باید این اخطار را به دولت سیزدهم داد که اگر ارز ۴۲۰۰‌تومانی را حذف کند و بخواهد ارز را با قیمت‌های بالا نگه دارد تردیدی نداشته باشند که به یک سال عمر دولت سیزدهم نخواهد رسید که پدیده‌های نامیمونی احتمالاً با ابعادی بزرگتر از آنچه در ناآرامی‌های اخیر شاهد بودیم در کشور رخ خواهد داد.

روحانی در عرصه اقتصادی به مردم خیانت کرد

بزرگ‌ترین اشتباه روحانی این بود که به مردم توجه نداشت. نگاه مردمی نداشت و در نتیجه کسب و کار، جان و به‌طور کلی اقتصاد مردم برای وی بیگانه بود و صرفاً در این ۸ سال به حمایت از بنگاه‌های بزرگ تولیدی مانند فولادی‌ها، پتروشیمی‌ها و بانک‌ها پرداخت.

قرارداد ایران و چین در بستر نظام جدید جهانی

راستش را بخواهید جمهوری اسلامی‌ خیلی دیر متوجه شد که چرخش به‌طرف شرق باید دنبال شود. با برقراری برجام بخش قابل‌ملاحظه‌ای از نیروهای سیاسی به اصطلاح خودی، امید زیادی به ادامه همکاری با غرب را داشتند. اما با خروج ترامپ از برجام این توهم مانند حبابی ترکید و امروز به‌خوبی روشن است که ایران در حرکت به‌سوی شرق از امکانات به‌مراتب بیشتری برای شرکت در تقسیم کار جهانی و کسب امتیاز برخوردار خواهد شد. ایران با تکیه بر موقعیت بسیار نادر راهبردی خود قادر خواهد بود از جایگاه شرق با اتحادیه اروپا روابط اقتصادی خود را عمق پایدار دهد.

۶۰٪ مردم زیر خط فقر؛ ۶۰ برابر شدن دارایی ثروتمندان

دولت یازدهم و دوازدهم شکاف بسیار عظیم درآمد و ثروت بین طبقات پایین و متوسط و طبقات ثروتمند ایجاد کرده است و این بزرگترین خیانتی بود که به مردم ایران کرد. باید ببینیم که دولت سیزدهم می‌تواند این شکاف را تا حدی ترمیم کند یا اینکه به این شکاف ثروت و درآمد صحه می‌گذارد و آن را به یک بحران تبدیل می‌کند.

چرا اقتصاد دغدغه نخست رقابت‌های انتخاباتی بود؟

مبارزه مستمر با فساد، ریشه‌کنی الیگارشی و اقتصاد رفاقتی با مسدود کردن فرصت‌های رانت‌جویی، کسب فرصت‌های انحصاری و شبه انحصاری و ممانعت از دستکاری در قیمت‌های بازار توسط الیگارشی. دولت باید توسعه نهادهای مدنی و سازمان‌های مردم‌نهاد را در دستورکار خود قرار دهد.

صفحه‌ها

Education - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.